Logo Gmina Krasnopol

Szlaki turystyczne piesze

Szlak zielony im. Antoniego Patli: Stary Folwark – Stary Folwark (49 km)

Stary Folwark – Tartak – Magdalenowo – Wigry – Czerwony Folwark – Rosochaty Róg – Mikołajewo – Ur. Piaski – Czerwony Krzyż – Jastrzęby – Zakąty – Krusznik – Bryzgiel – Ur. Powały – Gawrych Ruda – Słupie – dolina Czarnej Hańczy – Cimochowizna – Leszczewek – Stary Folwark

Poświęcony pamięci pierwszego i najbardziej aktywnego z powojennych przewodników suwalskich i działaczy PTTK Antoniego Patli (1898-1977). Przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze. Pokazuje perłę suwalskich jezior z różnych stron. Przecina uroczą dolinę Czarnej Hańczy i mija inne jeziora wigierskie - Leszczewek, Muliczne, Okrągłe i Mulaczysko. Wędrówkę szlakiem można wzbogacić, przemierzając znajdujące się blisko ścieżki edukacyjne – „Eksploatacja Dóbr Puszczańskich” w południowej części szlaku, „Płazy” w Rosochatym Rogu, „Jeziora” w Słupiu i „Dary Natury”, której jeden ogródek znajduje się przy szkole w Płocicznie; zwiedzając pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach. Szczególnie piękne widoki będzie można podziwiać z wież widokowych w Starym Folwarku, Kruszniku, Bryzglu i Gawrych Rudzie. Na trasie szlaku znajdują się kwatery prywatne i pola namiotowe w Starym Folwarku, Gawrych Rudzie, Bryzglu, Kruszniku, Rosochatym Rogu.

 

Szlak niebieski: Węgzał – Maćkowa Ruda – Wysoki Most – Giby (11,3 km)

Szlak wiążący szlaki nadwigierskie z Sejneńszczyzną, nazwany przez jego projektanta „szlakiem dziesięciu jezior” (grupy gibiańskiej i berżnickiej). Dość urozmaicony. Biegnie przez piękne połacie lasu wschodniej części Wigierskiego Parku Narodowego i innych borów Puszczy Augustowskiej. W Wysokim Moście przecina Czarną Hańczę w miejscu dawnie ważnej przeprawy przez rzekę. Koło mostu, od 2000 roku stoi w miejscu starego krzyża dębowy krzyż z wyrzeźbioną figurą Chrystusa frasobliwego. Tutaj łączy się ze szlakiem czerwonym, czarnym i rowerowym R-11 oraz ścieżką edukacyjną „Puszcza”. 

Samochód można zostawić przy leśniczówce w Wysokim Moście.

 

Szlak czerwony: Wysoki Most – Sernetki - Wysoki Most (12,7 km)

Szlak pozwalający na urozmaicenie szlaku niebieskiego Węgzał – Gremzdówka i poznanie najpiękniejszych fragmentów środkowego biegu Czarnej Hańczy. Łączy się w Sernetkach ze szlakiem żółtym biegnącym przez południową część otuliny, dążącym do szlaków augustowskich. Na trasie szlaku przykłady ludowego budownictwa ludowego szczególnie cennego we wsi Studziany Las. Na zachód od zabudowań Sernetek znajdują się podmokłe, źródliskowe łąki. Rośnie tu wiele rzadkich, zagrożonych i chronionych gatunków, m. in.: kruszczyk błotny, rosiczki, storczyki z rodzaju kukułka, turzyca bagienna i wełnianka delikatna. Osobliwością jest tu także występowanie skalnicy torfowiskowej, gatunku należącego do kategorii roślin wymierających w Polsce. W Wysokim Moście szlak ten łączy się ze szlakiem czerwonym, czarnym i rowerowym E-11 oraz ścieżką edukacyjną „Puszcza”. 

Samochód można zostawić przy leśniczówce w Wysokim Moście.

Wójt gminy zaprasza

Karol Szrajbert

Przyjęcia interesantów:
Wójt Gminy Krasnopol przyjmuje interesantów w każdy poniedziałek, w godzinach od 8.00 do 16.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, interesanci przyjmowani są w następnym dniu roboczym.

Urząd Gminy Krasnopol

ul. Wojska Polskiego 4
16-503 Krasnopol
tel./fax: 87 516-40-10
e-mail: sekretariat@ug.krasnopol.wrotapodlasia.pl


WAŻNE: Od 2020 roku opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać na indywidualny rachunek bankowy. Informację o numerze rachunku można uzyskać w urzędzie.


Nr konta bankowego na który należy uiszczać podatki, opłaty lokalne inne niż za odpady komunalne, opłatę skarbową :

Bank Spółdzielczy Suwałki  24 9359 0002 0003 1440 2011 0003

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.