News
INFORMACJA WÓJTA GMINY KRASNOPOL W SPRAWIE WSPÓLNOT GRUNTOWYCH
10.11.2016
INFORMACJA
WÓJTA GMINY KRASNOPOL
W SPRAWIE WSPÓLNOT GRUNTOWYCH
Wójt Gminy Krasnopol informuje, iż w związku ze zmianą ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz.U. z 2015 r., poz.1276), z dniem 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe uregulowania w tym zakresie, które dają nowe możliwości zagospodarowania i korzystania z gruntów wspólnoty.
Podstawą do wprowadzenia w życie nowych rozwiązań, jest zaktualizowanie listy udziałowców, którą stanowi wykaz uprawnionych do udziału we wspólnotach.
W związku z powyższym właściciele gospodarstw rolnych, którzy w okresie przynajmniej jednego roku przed dniem wejścia w życie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych,
tj. w okresie 5 lipca 1962 r. do 5 lipca 1963 r. korzystali ze wspólnoty gruntowej, o nieuregulowanym stanie prawnym, mogą składać do Starosty Sejneńskiego wnioski o ustalenie, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową, ustalenie wykazu uprawnionych
do udziału we wspólnocie oraz wfkazu obszarów gospodarstw rolnych przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 z późn. zm.) - wspólnotami gruntowymi podlegającymi zagospodarowaniu w trybie i na zasadach określonych w ustawie są nieruchomości rolne, leśnie oraz obszary wodne:
1) nadane w wyniku uwłaszczenia włościan i mieszczan rolników na wspólną własność, we wspólne posiadanie lub do wspólnego użytkowania ogółowi, pewnej grupie lub niektórym mieszkańcom jednej albo kilku wsi;
2) wydzielone tytułem wynagrodzenia za zniesione służebności , wynikające z urządzenia ziemskiego włościan i mieszczan rolników, na wspólną własność, we wspólne posiadanie lub do wspólnego użytkowania gminie, miejscowości albo ogółowi uprawnionych do wykonywania służebności;
3) powstałe w wyniku podziału pomiędzy zespoły mieszkańców poszczególnych wsi gruntów,
które nadane zostały przy uwłaszczeniu włościan i mieszczan rolników mieszkańcom kilku wsi na wspólną własność, we wspólne posiadanie lub do wspólnego użytkowania;
4) użytkowane wspólnie przez mieszkańców dawnych okolic i zaścianków oraz należące do wspólnot urbarialnych i spółek szałaśniczych;
5) otrzymane przez grupę mieszkańców jednej lub kilku wsi na wspólną własność i do wspólnego użytkowania w drodze przywilejów i darowizn bądź nabyte w takim celu;
6) zapisane w księgach wieczystych (gruntowych) jako własność gminy (gromady), jeżeli w księgach tych istnieje wpis o uprawnieniu określonych grup mieszkańców gminy (gromady) do wieczystego użytkowania i pobierania pożytków z tych nieruchomości;
7) stanowiące dobro gromadzkie (gminne), będące we wspólnym użytkowaniu na terenach województw rzeszowskiego, krakowskiego oraz powiatu cieszyńskiego województwa katowickiego.
Termin składania wniosków upływa 31 grudnia 2016 r.
Wniosek musi zawierać: numery działek, które stanowią wspólnotę, imię i nazwisko albo nazwę fumy podmiotu uprawnionego do udziału we wspólnocie, nazwę miejscowości, w której położone jest gospodarstwo uprawnionego do udziału we wspólnocie oraz adres doręczeń pism.
Do wniosku należy dołączyć lub wskazać dowody, które świadczą, że dana nieruchomość stanowi wspólnotę gruntową, a wnioskodawca spełnia warunki do nabycia uprawnień do udziału we wspólnocie.
W przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, o których mowa powyżej , starosta wydaje decyzję o nieustaleniu wykazu uprawnionychdo udziału we wspólnocie. Decyzja doręczona zostanie w sposób zwyczajowo przyjęty dla danej miejscowości, wywieszona na tablicy ogłoszeń gminy i starostwa na okres 14 dni.
W terminie do 7 dni od daty uprawomocnienia powyższej decyzji, starosta poda do publicznej wiadomości informację o kolejnym terminie składania wniosków, nie krótszym niż 12 miesięcy.
Tym razem przez osoby uprawnione do udziału we wspólnocie, które posiadają gospodarstwa rolne i nieprzerwanie, przez okres od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. faktycznie korzystały ze wspólnoty gruntowej.
Wnioski mogą złożyć również osoby fizyczne, które mieszkają lub prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości, w której znajdują się grunty wspólnoty będące lasami, gruntami leśnymi lub nieużytkami przeznaczonymi do zalesienia pod warunkiem, że z tej wspólnoty korzystały ww. terminie.
Wniosek zawierać musi elementy wymienione wcześniej.
W przypadku, gdy nie będzie możliwe ustalenie uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, starosta wyda decyzję o nieustaleniu wykazu uprawionych do udziału we wspólnocie.
Decyzja doręczona będzie w sposób zwyczajowo przyjęty dla danej miejscowości oraz wywieszona na okres 14 dni na tablicach ogłoszeń gminy i starostwa.
W przypadku wydania decyzji o nieustaleniu wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej (w okresie 2006 r. - 2015 r.) gmina uzyska prawo nabycia na własność, nieodpłatnie, nieruchomości oznaczonych w ewidencji jako wspólnota gruntowa.
W sprawie tej orzeka wojewoda. Jeżeli gmina nie skorzysta z przysługującego jej prawa lub nie spełnia warunków przejęcia nieruchomości , własność wspólnoty gruntowej przechodzi na Skarb Państwa.
Decyzja o ustaleniu wspólnoty i wykazu uprawnionych jest podstawą do jej zagospodarowania i utworzenia spółki do sprawowania zarządu nad wspólnotą, która ma osobowość prawną i działa na podstawie statutu.
Apeluję o zainteresowanie się uprawnieniami do udziałów we wspólnocie gruntowej, zgromadzenie dokumentów i złożenie wniosku o wpisanie uprawnień na swoją rzecz. Umożliwi to korzystanie na dotychczasowych zasadach ze wspólnoty gruntowej, ale też służyć może do uzyskania na własność części gruntów wspólnoty.
Z up. Wójta
Ryszard Wodecki
Sekretarz Gminy
Do pobrania: informacja Wójta Gminy Krasnopol (PDF)